Portal ASG Bielsko!

HOWTO: Ghille Suit

Od mundurów, przez kamizelki taktyczne aż do radiokomunikacji.

HOWTO: Ghille Suit

Postprzez Stevo » Sob Maj 16, 2009 12:04 pm

Jak źle umieściłem temat, to proszę Admina/Moda o relokację ;)

Jak wykonać Ghille Suit

Image

Temat wałkowany non stop na wielu forach, jednakże jeden art więcej nie zaszkodzi :) Moje ghille to raczej takie 2/3 ghille, gdyż nie pokrywa całości sylwetki, lecz w zamian jest lżejsze, wygodniejsze (chyba) i bardziej przewiewne niż wersja full. Czy jest skuteczne? Hmmm - zobaczę w boju - jak dla mnie sprawia pozytywne wrażenie. Testowo przedzierałem się przez krzaki i nie haczyło zbytnio. Także efekt maskujący nie jest zły, choć nie dokładałem do niego na razie żadnej roślinności... nic, zobaczymy. W każdym razie, jak ja to cholerstwo zrobiłem?

Punkt pierwszy - zakupy

1) Potrzebujemy jakąś bazę do naszego ghille. Mój wybór padł na proste, używane spodnie z distruptive pattern material (popularnie zwane DPM). Sam ich kamuflaż jest niezły jak na letnie warunki leśne, do tego są tanie (od 15pln) i stosunkowo łatwo dostępne (Army Shop, allegro).
2) Do górnej części (tak, to ghille dwuczęściowe) użyłem kurtki w kamuflażu flecktarn. "Dlaczego nie DPM?" zapytacie - otóż to jedyny tani kawał szmaty posiadający cholerny kaptur - do tego sam materiał jest bardzo wytrzymały. Cena - 35pln w Army Shop - pamiętajcie - potrzebny jest jak największy rozmiar.
3) Juta - niestety nie jest sprzedawana ot tak sobie w gotowych wiązkach (chyba że w drogich gotowych zestawach do kamuflażu). Łatwiej jest dostać worki jutowe (im grubsze włókna tym lepiej) - ja kupiłem 10 worków po kawie na allegro za 10pln (+ 20pln za przesyłkę - LOL). Walą kawą na początku (i to nie Tchibo) ale po jakimś czasie to wietrzeje. Worków (dużych) potrzebujemy około 2-3.
4) Barwniki do tkanin - na allegro najlepiej. 3-4 brązowe, 3-4 zielone. Tanie jak barszcz - zwykle nie drożej niż złotówka od sztuki. Mnie udało się dorwać za 80gr. Aha - efekt jasnego oliwkowego i ciemnego oliwkowego jest identyczny - nie dajcie się zwieść :P
5) Siatka bazowa. Tu sprawa jest dosyć trudna - jak ma się dostęp do jakiejś siatki maskującej to sprawa prosta - ja zdecydowałem się ponownie na allegro. Ogrodowa polska siatka typu "Glony" - potrzebujemy ze 3 metry kwadratowe (choć mnie sporo zostało). 8pln za metr (
6) Inne: Mocna nitka i spora igła. Chyba każdy coś znajdzie w domu. Do tego spory garnek emaliowany (do gotowania juty, no chyba że ktoś kupił nieco droższe barwniki (1.8pln) do farbowania na zimno. Polecam, bo zabawy w gotowanie jest sporo).

Koszt materiałów

15pln - Spodnie DPM
35pln - Bluza fleckatrn z kapturem
30pln - juta
12pln - barwniki
30pln - siatka bazowa
W sumie 122pln

Czas poświęcony na zakupy - 3-6h

Punkt drugi - juta

Jeśli dorwaliście już worki jutowe to trzeba je nieco rozmontować. Mój sposób to pocięcie ich na kwadraty 30cm x 30cm i wyciąganie włókien idących w poprzek. Jak już wyciągniemy wszystkie to zostają nam odseparowane włókna idące wzdłuż. Im luźniej tkany był worek tym sprawa jest łatwiejsza. Najlepiej wyciągać po 2 włókna, bo czasami się zakleszczają jeśli chce się wyciągnąć więcej. Wiązkę z każdego kwadratu związujemy w środku i odkładamy. Nie pamiętam ile dokładnie, ale ostatecznie miałem chyba około 20 wiązek.

Czas poświęcony na demontaż worków - 2-5h

Punkt 3 - farbowanie juty

Jak kupiliście barwniki do farbowania na zimno to jesteście w domu - poczytajcie co pisze na opakowaniu i do dzieła. Zafarbujcie 40% wiązek na brązowo a 40% na zielono (oliwkowo). W przeciwnym razie ok 2-3l wody zagotować z łyżką stołową soli i do tego 2 saszetki barwnika. Możecie w sumie tak wycyrklować by za jedną turą zafarbować całe 40% wiązek - ja nie dysponowałem takim garnkiem. Nie radzę też tego robić w Zepterze mamy - choć w sumie garnek nie odniósł żadnych obrażen. Ale na wszelki wypadek... Po 45 minutach wolnego gotowania juty wylewamy wszystko do zlewozmywaka, płuczemy jutę w zimnej wodzie i zostawiamy do wyschnięcia.

Czas poświęcony na farbowanie juty - 2-3h

Punkt 4 - siatka

Tą trzeba naszyć na nasze wdzianka. Spodnie (tylko tył) naszyłem sam - nożyczkami wyciąłem mniej więcej nogawki i połówki tyłka, po czym co 10cm wzdłuż krawędzi przyszywałem siatkę (około 5-6 szwów podwójną nicią). Po "obszyciu" krawędzi poprzyszywałem siatkę na całej powierzchni w losowych miejscach - zwykle oddalonych od siebie nie dalej niż o 6 oczek. Kurtkę we flecktarn oddałem do krawcowej (burżuj. Najpierw ciachnęła mi ona kurtkę na wysokości splotu słonecznego (została tylko góra) a następnie obszyła całość wzdłuż krawędzi siatką. Nie poprzeszywała po środku, no ale cóż... i tak dużo mniej roboty. Polecam skorzystanie z usług - mnie operacja kosztowała 25pln.

Czas poświęcony na przyszycie siatki - 4-5h (3h spodnie + 1h oddanie kurtki do krawcowej)
Koszt usługi - 25 pln

Punkt 5 - mocowanie juty

No i teraz najgorsze - mocowanie juty. Najlepiej zaczynać od dołu wdzianka, coby nam juta nie zasłaniała siatki. Jako że kupiona przeze mnie siatka była tkana diagonalnie, to zwykle robiłem sobie po 3-4 ukośne pasy na wysokość ok 5-6 oczek w 1 serii, ale jak komu wygodnie.
Uwagi

1) Nie przesadzajmy z jutą - ja przesadziłem i będę musiał ghille odchudzić. Byćmoże 60% tego co dałem by wystarczyło - reszta to powinna być roślinność

2) Nie mieszajmy ze sobą cały czas włókien różnych kolorów. Zróbmy czasami placek zieleni, nieopodal placek brązu... jeśli nie mamy zamiaru maskować się na łąkach lub w jasnym otoczeniu, nie przesadzajmy z naturalnym kolorem juty. Jeśli mamy zamiar - to dokładnie na odwrót.

A samo mocowanie?
1) Biorę 2-4 włókna z przewagą wybranego przeze mnie koloru
2) Składam je w pół na palcu wskazującym (starając trzymać się jutę na opuszku)
3) Przeciskam jutę przez oczko
4) Frędzle przeciągam przez powstałą pętelkę i zaciągam

- żadnego klejenia lub wiązania. Testowo przeciskałem się z tym przez krzaki - naprawdę rzadko kiedy spadło jakiekolwiek włókienko.

Image
Image
Image
Image
Image

Czas poświęcony na mocowanie juty : 6-12h

Całkowity koszt

15pln - Spodnie DPM
35pln - Bluza fleckatrn z kapturem
30pln - juta
12pln - barwniki
30pln - siatka bazowa
25pln - obszycie siatką kurtki

W sumie 149pln

Czas: 17-31h

Efekt w bardzo niesprzyjających - ogrodowych warunkach

Nie potrafię podać przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na osiągnięcie porażki. Spróbuj zadowolić wszystkich.
Org: Golan Heights 1/2, Xin Quo Quan, FDTD, Silent Hill 1/2, Sparrow, WTF, Heat Wave, Insertion Point 1/2/3/4/5, NightOps, Cartel Wars, Trash Wars, IngressOps, Comm Interrupt
Awatar użytkownika
Stevo
Bunker Builder
Bunker Builder

Lata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwa

Miejscowość: Wapienica City
Ekipa: SGO

Re: HOWTO: Ghille Suit

Postprzez Martinez » Sob Maj 16, 2009 12:11 pm

Szacun :)
Awatar użytkownika
Martinez
Predator ku*wa

Lata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwa

Miejscowość: Bielsko-Biała

Postprzez polewka » Wto Maj 19, 2009 10:59 am

stevo czy mógłbyś dać linki na allegro do tego co pokupowałeś ew. czy zostały czy jakieś z tych rzeczy w nadmiarze ?
Awatar użytkownika
polewka
--------B.O.S-------- Division-Alpha

Miejscowość: Bielsko
Ekipa: B.O.S
Gadu-Gadu: 4157162

Postprzez Stevo » Wto Maj 19, 2009 7:29 pm

Google -> "barwnik do tkanin allegro"
http://www.allegro.pl/item627975073_pro ... lorow.html

Siatka od tego gościa -> http://www.allegro.pl/show_user_auction ... id=7486395
Nie ma wystawionej, ale ma :)

Spodnie DPM i kurtka Flecktarn -> Army Shop

Worki jutowe - dokładnie te walące kawą
Allegro -> "worki jutowe"
http://www.allegro.pl/item639317701_wor ... 10szt.html

Mogę odstąpić 1-2 worków, 2 saszetki ciemno-oliwkowego barwnika + z 40 pasków materiału maskującego za 2 kartony soku pomarańczowego Tymbark ;)

Nie potrafię podać przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na osiągnięcie porażki. Spróbuj zadowolić wszystkich.
Org: Golan Heights 1/2, Xin Quo Quan, FDTD, Silent Hill 1/2, Sparrow, WTF, Heat Wave, Insertion Point 1/2/3/4/5, NightOps, Cartel Wars, Trash Wars, IngressOps, Comm Interrupt
Awatar użytkownika
Stevo
Bunker Builder
Bunker Builder

Postprzez BAATT » Pią Maj 22, 2009 5:37 pm

Huh nieźle nieźle :)) Jeśli mogę coś od siebie dodać co do "how to make" :)

Sam nie wpadłem na pomysł z wiązaniem tego typu pętelką i robiłem standardowe węzły
Fotka : Image

Ogólnie nie dałem koloru jasnego naturalnego dla juty (może jeszcze podopinam gdzieniegdzie :) ).

Osobiście mam dużo mniej brązu, może dlatego , że robiłem to pod blisku mojemu sąsiedztwu teren, zobaczymy jak to wyjdzie w różnych terenach chociaż dobrze wiemy, że ghillie to 30% skuteczności, 70% to wegetacja :)).

Co do kosztów, ja poniosłem takie :
5 worków - każdy po 1 zł - taka cena była jakiś miesiąc temu na allegro od jakiegoś gościa :), razem 5 pln
2 barwniki seledynowa, 2 khaki, 2 brązowe, 1 rudy - każdy po 1,50 pln, razem 10,50 pln
Spodnie + bluza dpm - 40 pln
Czapka "na ryby" - 10 pln
Siatka - 10 pln (chociaż troszkę mi brakło :P )
Klej obuwniczy 2 tubki - 8 pln

Całe ghillie - 83,50 pln + przesyłki :(

Co do czasu - nie umiem tak dokładnie określić jak stevo :)
Farbowanie worków - 2,5-3h
Wiązanie juty - ~12h
Klejenie siatki - ~3 - 4h
Cieszenie pały typu "zrobiłem sam ghillie" - czas bliżej nieznany :)

Po co klej? Jeśli komuś się nie chce zbytnio przyszywać takiej ilości siatki polecam właśnie ten klej, zakupiony w tesco , firma DRAGON :) Naprawdę mocno trzyma, porównywałem z nićmi. Osobiście siatkę mam przyszytą, z zewnątrz podklejoną jeszcze, czapkę tylko klejoną.
Tu jedna fotka tylko, i tak jeszcze nieskończone mam plecki ghillaka :D
Fotka : Image

Stevo, wpadnę do Ciebie na ogród i też pomaskuje się w tych odległościach :))

Nawiasem dodam : dałbym Ci tego tymbarka bo potrzebuje 2 worki :) Barwniki sam dokupię bo potrzebuję tych samych. Mam troche za mało do przodu, i rekawy niecałe z ghillie a worek 1 mi został (właśnie niefarbowany).

Chętnie przyjmę uwagi , jest to moje 1wsze ghillie, robione na podstawie wielu źródeł i własnych przemyśleń także :)
BAATT

Ekipa: RQS Airsoft
Gadu-Gadu: 5438120

Postprzez Stevo » Pią Maj 22, 2009 6:28 pm

Wygląda bardzo pozytywnie!! GRATZ!

Dosyć zielone, ale tak jak mówisz - wegetacja to podstawa a i teren w jakim się używa jest ważny. Sam "garnisz" ma rozbić sylwetkę i dać dobry podkład.
No nic - będziemy trenować kamuflaż :)

Worki odłożyłem dla Ciebie.

P.S. Te worki to razem z przesyłką miałeś za 5 pln ??

Awatar użytkownika
Stevo
Bunker Builder
Bunker Builder

Postprzez BAATT » Pią Maj 22, 2009 6:36 pm

No właśnie napisałem , że łączny koszt 83 + przesyłki. Buźka sugeruje duuużą cenę. Gość przy 10 workach liczy za przesyłkę 20zł bodajże, brałem na współe z morganem :)
Hmm moja fotka i tak troszkę ciemnawa, 10 sek po zrobieniu fotki dupnęło grzmotem :D
BAATT

Postprzez Skrobo » Śro Cze 03, 2009 1:16 pm

No chłopaki gratuluję kawał dobrej roboty!

Moglibyście mi podpowiedzieć jakich barwników używaliście (linki mile widziane)?

Dodam tylko od siebie że ja jeszcze zamierzam impregnować jutę takim środkiem http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0337666988 bo podczas prucia worków poleciał mi żar z papierosa na jutę i powiem wam że pięknie i błyskawicznie się pali.

OT: zobaczcie co znalazłem
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0329713123
dzisiaj przyszła przesyłka i powiem że rękawiczki są fenomenalne :)

Pozdrawiam
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Skrobo

Miejscowość: Out of Space
Ekipa: BOS
Gadu-Gadu: 1931707

Postprzez BAATT » Czw Cze 04, 2009 11:25 am

Huh niezłe rękawice :) Akurat to jest mój słaby punkt - "świecące" się ręce :) .
Barwniki z allegro , już drugi raz zamawiałem kakadu : http://www.barwniki-kakadu.com.pl , a na allegro tu : http://allegro.pl/item651683631_promocj ... lorow.html .
Koniecznie bierz te "do tkanin", są do włókien naturalnych :)
Btw: Spryskaj mnie impregnatem :D , a tak poważnie to palący się krzakulec nie byłby ciekawym widokiem tym bardziej z pierwszoosobowej perspektywy :)
BAATT

Postprzez Storm » Czw Cze 11, 2009 10:58 am

Szybkie pytanko, Ktos wie gdzie mozna kupic siatke bazowa, gdzies w Bielsku?
Destroyed beauty
Awatar użytkownika
Storm

Lata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwa

Miejscowość: Bielsko-Biala
Gadu-Gadu: 9634061

Postprzez Włóczykij » Nie Lip 29, 2012 10:43 am

Wie ktoś, czy w Bielsku jest możliwość kupienia takich worków jutowych?
Ewentualnie czy komuś jeszcze zostały nadwyżki i chciałby się ich pozbyć za kilka groszy? :) Muszę sobie taki strój zmajstrować, bo wygląda to nieziemsko.
Edit: już znalazłem w Lenko :)
Image
Awatar użytkownika
Włóczykij

Lata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwaLata członkostwa

Wróć do Oporządzenie i wyposażenie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość